ŞAP DÖKÜLECEK YÜZEYİN TEMİZLENMESİ

ZEMİN ŞAP UYGULAMALARI    EKİM 26, 2020
Şap atılacak , dökülecek yüzeyin tamamen tozdan inşaat artıklarından ve diğer yabancı maddelerden temizlenmesi gerekir. Temizleme işleminde yumuşak süpürgeler kullanılmalı ve yer tozdan tamamen temizlenmelidir. İmkanlar dahilinde varsa hava püskürtülerek zemin temizlenmelidir.
 
Şap ile alttaki tesviye betonu arasında katman oluşturacak toz taneleri zeminin çabuk deforme olmasına ve çok kısa bir süre içerisinde kalkmasına neden olacaktır. Bundan dolayı zemin temizliğine dikkat edilmelidir
 
Temizlenen Yüzeyde Yapışmış Yabancı maddelerin Temizlenmesi
 
Şap dökülecek yüzey temizlendikten sonra yüzeyde yapışmış ve şap dökümüne yani olacak yabancı maddeler varsa harç artığı, sıkıştırma köpüğü, alçı parçası vb. inşaat yapımı esnasında kalan bu malzemeler mala, kazma, çekiç vb. malzemeler yardımı ile temizlenir.
 
Bu malzemeler temizlenmez ise dökülecek olan şapın yüksekliği az olacağı için özellikle çimento ile yapılan şap dökümünde göze hoş görünmeyen ve istenmeyen tümsekler meydana gelecektir. Genellikle temizleme işlemi mala yardımı ve malanın ucuyla yapılır.
 
Duvar Kenarlarına Kotun İşaretlenmesi
 
Duvar kenarlarına kot işaretleme işlemi tesviye betonuyla aynıdır. Tesviye betonu dökümünde kullanılan kot işaretleri duruyorsa kılavuz olarak kullanabiliriz. Çimento ile yapılan şap dökümünde kot işaretlemesine gerek yoktur, sentetik şap dökümünde kot işaretlemesi yapılır. Yükseklik az olduğu için direk tesviye betonu üzerine uygulanır.
 
Kenarlara Anoların Yerleştirilmesi
 
Kot işaretleme işlemi bittikten sonra kenarlara kullanılacak olan mastar uzunluğuna göre anolar yerleştirilir. Çimento ile yapılan şap dökümünde ano yerleştirilmez. Sentetik şap dökümünde ano yerleştirilmesi yapılır. Tesviye betonunda yerleştirilen anolardan farklı olarak anolar kolay çıkabilecek bir
şekilde yerleştirilir. Çünkü şap dökümü esnasında mastar yapıldıktan sonra anolar hemen sökülür ve yerine şap dökümü yapılır.
 
Anoların Üzerinin Terazi ile Kontrol Edilmesi
 
Anolar yerleştirildikten sonra üzerlerine tek tek terazi konularak kontrol edilir ve sabitleme işlemi yapılır.. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sabitlenen anoların tesviye betonunda olduğu gibi değil; mastar yapıldıktan sonra hemen çıkarılacağı düşünülmelidir. Bu yüzden sabitleme çok sağlam yapılmamalıdır.
 
Dökülecek Olan Şapın Hazırlanması
Dökülecek olan şap ikiye ayrıldığı için hazırlanışı da ikiye ayrılmaktadır.
Çimento ile dökülen şap
Sentetik (hazır) şap
Çimento ile Dökülen Şapın Hazırlanması
Çimento ile dökülen şapta kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.
Tesviye betonunun üzerine çimento serpilerek yapılan. Hazırlanması aşaması yoktur. Direk tesviye betonu üzerine serpilerek uygulanır.
 
Tesviye betonunun üzerine su ile karıştırılıp yapılan. Normal çimentonun içine su karıştırılarak hazırlanır. Kabı içine konulan çimentonun üzerine su eklenir ve mikser veya yardımcı bir araçla zemin üzerine sürülecek kıvama gelene kadar karıştırılır. Koyuluk veya sulu olma durumuna göre çimento veya su eklemesi yapılabilir.
 
Detaylı bilgi için 0533 026 43 75 numaradan bizimle irtibata geçebilirsiniz.
  BİZE ULAŞIN

  'ZEMİN ŞAP UYGULAMALARI' Kategorisi için, bunları da incelemelisiniz..

  Son Haberlerimizden Haberler Olun

  E-Bültene Kayıt Olun!


  Güvenin Adresi

  İletişim Bilgilerimiz