İYİ BİR ÇELİK KAPI NASIL OLMALIDIR?

Blog    AĞUSTOS 19, 2020
İyi bir çelik kapının nasıl olması gerektiği ile ilgili birçok başlık sıralayabiliriz. Öncelikle, çelik kapı alacağınız firmanın tecrübeli, güvenilir ve iyi referanslarının olduğuna emin olmalısınız. Çok pahalı bir kapı çok iyidir anlamına gelmeyeceği gibi, ucuz ve ekonomik bir kapının da çok kalitesiz olduğunu düşünemeyiz. Bu sizin hatalı bir seçim yapmanıza sebep verebilir. Doğru ve iyi bir çelik kapı seçiminde aşağıda sıralanan kriterlere dikkat edilmesinde yarar vardır.
 
-çelik kapılarda kullanılan izolasyon fitilleri süngerimsi malzemeden olmamalı. Satın alırken gayet diri dururken kısa sürede deforme olan kapı fitilleridir. Kapı fitilinin bozulması hem kapının kapanırken çok ses yapmasına neden olur. Bununla beraber kapı fitilinin bozulması kapının ısı izolasyonunun yok olmasına neden olur. Kapının fitili daha fazla bozulmasıyla kapı kasası ile kanadının birbirine çarpmasına neden olacaktır.
 
-ince saclı olması sürekli çarpılmalara sebep olacaktır.
 
-ÇELİK KAPI MI ALACAKSINIZ YOKSA GÜVENLİ BİR ÇELİK KAPI MI ALACAKSINIZ?
 
Amacınız herhangi bir çelik kapı almak ise ince saclı ucuz çelik kapıları tercih edebilirsiniz. Ancak güvenliğinizi sağlamak için çelik kapı alacaksanız mutlaka özel imalat kalın saclı kapı kilit tarafı takviyeli kapı olmalıdır.
 
İyi bir çelik kapı;
 
Kasa sac kalınlığı minimum 2 mm olmalı,
 
Kanat gövde sacı kalınlığı minimum 1,5 – 2 mm olmalıdır.
 
Kilit karşılıkları dışarıdan müdahale yapılamaması için takviyeli olmalı,
 
Barel/Kilit göbeği’ nin delinmelere karşı dayanıklı olması,
 
Kanat gövde kalınlığının 8 cm’ den ince olmaması,
 
Kilit sistemi bilinen ve kalitesi kanıtlanmış bir marka olmalı,
 
İmalatında DKP sac kullanılmalıdır,
 
Sac boyaları elektrostatik sac boyası olmalıdır,
 
Menteşeleri krom çelik olmalı,
 
Kilit sistemi sabit millerle desteklenmeli,
 
Gözetleme dürbünü geniş açılı olmalı,
 
Dış veya iç aksesuarları paslanmaz krom olmalı,
 
Kanat yüzeyi ahşap giydirme ise, minimum 12 cm MDF olmalı,
 
Kanatta ve kasada kullanılan contalar EPDM olmalı,
 
Siparişi verilen kapı, takılacağı yere göre imal edilmeli,
 
Montajı düzgün ve terazide yapılmalıdır.
 
Sıralanan bu özellikler, iyi bir çelik kapıda mutlaka bulunmalı ve aranmalıdır. Birkaç özellik dekoratif anlamda değerlendirilebilir. Yani, kanat yüzeyindeki ahşap tamamen isteğe bağlı bir özelliktir denilebilir. Ancak tercih sebebi ise, iyisi nasıl olmalı sorusuna cevap niteliğindedir. Tüm bu özellikler iyi bir çelik kapıda bulunması gereken ortak özelliklerdir. İmalat sırasında bir araya getirilen bu unsurlar sayesinde, evinize ve işyerinize uygun kaliteli, güvenli ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir çelik kapı seçmiş olursunuz.
 
İyi bir çelik kapı hayat kurtarır. Evimin bir çelik kapısı olsun da nasıl olursa olsun anlayışı kesinlikle yanlış değil çok yanlıştır. Çünkü sizin çelik kapı diye satın aldığınız kapının kilitleri eğer çelik zırhlı barellerle korunmuyorsa kapının fazla güvenilirliği kalmaz. Çünkü kilit barelleri kolay bir şekilde hırsızlar tarafından kırılabilmekte. Hırsızlar tarafından ilk bakışta hemen fark edilebilen bu çelik kapılar arasındaki farklar çoğu zaman çelik kapı satın alacak insanların önemsemediği farklardır. Bu dikkatsizlik çoğu mağdurlukların kaynağıdır. Çünkü ucuz çelik kapı satın alan kullanıcı evinin korunduğunu düşündüğü halde yanılmaktadır.
 
Çelik kapı kilidinin önü mutlaka çelik zırhlı barellerle korunmuş olmalı (ekonomik monoblok veya merkezi kilitli gibi). Ancak bu çelik zırhlı barellerin gömme barel şeklinde olması kapı güvenliğini yani evinin güvenliğini kat kat artıracaktır. (ekstra seri çelik kapılar gibi) Eğer tam güvenli görünümüyle de mükemmel bir çelik kapı istiyorum. Kesinlikle çelik kapı için bir daha harcama yapmak niyetinde değilim şeklinde bir düşünceniz varsa lüks çelik kapı seri ürünlerimizden bir çelik kapı modeli seçmelisiniz.
 
Çelik kapı kalitesi hangi sınıfta olduğu elbette önemli.  Ancak çelik kapı kilidinden sonra dikkat edilmesi gereken bir hususta çelik kapı kilididir. Kapıda kilit güvenli bir çelik kapının en önemli unsurlarından biridir. Hatay Çelik Kapı olarak biz monoblok kale kilit, multi merkezi kale kilit ve ürünlerine 7 yıl garanti veren kalitesiyle kendini kanıtlamış daf kancalı kilitleri tercih ediyoruz. Özellikle kilit önü darbelere karşı koruyucu barındıran bu kilit türleri çelik kapılarımıza güvenle kullanılmakta. İsmi markası bilinmeyen henüz çelik kapı sektöründe kendini ispat edememiş kilitleri kullanmıyoruz. Belki biraz pahalı kilitleri tercih ediyoruz ancak güvenli olmadığı sürece, çelik kapının asıl görevini yerine getiremediği sürece ucuz veya pahalı olması hiç bir kıymeti olmadığının farkındayız.
 
Özellikle daf kancalı kilitler çelik kapının kanadı içincen çıkıp kapı kasasına girerek onu kavraması yönüyle en fazla güven veren  çelik kapı kilidi türüdür. Düz merkezi kilitlere göre daha fazla güven veren bu çelik kapı kilitleri özellikle tercihimizdir. Buna bütçesi yetmeyen müşterilerimiz içinse multi merkezi veya monoblok kilitleri tavsiye ediyoruz.
 
Çelik kapı aksesuarları: Öncelikle zamanla rengi değişmeyen yani kol rengi atmayan kapı kolu kullanılmalı. Bu ancak paslanmaz çelik kapı kolu ile mümkündür. Diğer adıyla paslanamaz çekme kol ile genellikle 20cm, 40cm ve 60cm’ lik paslanmaz çelik kapı kolu kullanılır. Kimi üzeri kaplamalı belki çelik kapı modeline çok iyi uyan bir kapı kolu güzel gözükse de zamanla bu kapı kollarının rengi değişiyor eski güzelliğinden eser kalmıyor. Bu nedenle paslanmaz kapı kolu tercih edilmeli. Bu çelik kapı fitili kapının sesiz kapanmasını sağlayan aksesuardır. Ferforje kapılardan ve demir kapılarda bulunmayan sadece çelik kapılarda bulunan bu fitiller uzun ömürlü olması için süngerimsi malzeme yerine yumuşak plastik malzemeden olmalıdır. Sünger malzemeden yapılan kapı fitilleri çok çabuk deforme oluyor.
 
Çelik  kapı satın alırken bu detaylar göz önünde bulundurlarak hareket edilmelidir. Çelik kapı rengi, çelik kapı modeli gibi hususlar ise tamamen sizin zevkinize kalmıştır.
 
kasa ortadan paralı saclı olmamalı
a değil nasıl bir çelik kapı
 
Huzurlu ve güvenli bir hayat için çelik kapı satın alırken öncelikle fiyatına değil nasıl bir çelik kapı alındığına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalı.
    BİZE ULAŞIN

    Son Haberlerimizden Haberler Olun

    E-Bültene Kayıt Olun!


    Güvenin Adresi

    İletişim Bilgilerimiz